باغ ویلا 950 متری فول فرنیش در کردزار
قیمت: 4 میلیارد
کردزار
691
1500 متر باغ ویلای لوکس واقع در کردزار
قیمت: 9 میلیارد
کردزار
688
تاریخ خبر 1396/08/26

شدیدترین زلزله های ایران در قرن اخیر

شدیدترین زلزله های ایران در قرن اخیر

زلزله چیست ؟ سابقه کشور ما در رخ داد این حادثه چگونه است ؟ تلفات این زلزله ها چقدر بوده است ؟ بزرگترین زلزله ایران کی و در کجا رخ داده ؟ و ...  برای یافتن پاسخ این سوالات با ما همراه باشید .

 

زلزله چیست ؟

زمین‌لرزه یا زلزله لرزش و جنبش زمین است که به علّت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسلهای پوستهٔ زمین در مدّتی کوتاه روی می‌دهد محلّی که منشأ زمین‌لرزه است و انرژی از آنجا خارج می‌شود را کانون ژرفی، و نقطهٔ بالای کانون در سطح زمین را مرکز سطحی زمین‌لرزه گویند. پیش از وقوع زمین‌لرزهٔ اصلی معمولاً زلزله‌های نسبتاً خفیف‌تری در منطقه روی می‌دهد که به پیش‌لرزه معروفند. به لرزش‌های بعدی زمین‌لرزه نیز پس‌لرزه گویند که با شدّت کمتر و با فاصلهٔ زمانی گوناگون میان چند دقیقه تا چند ماه رخ می‌دهند.

 

 

 

از سال 1300 تا کنون حدود 25 زلزله در ایران ثبت شده است که هر یک با توان و ریشتر خاصی خساراته زیادی به زیرساخت ها و مردم عزیز کشورمان زده است ، در این مقاله قصد داریم شما را با تعدادی از این زمین لرزه ها که تلفات جانی بالایی داشته است آشنا کنیم .

 

1- زمین لرزه دشت بیاض و فردوس : در ساعت 14 روز 9 شهریور سال 1347 دو زمین لرزه شهر بیاض و فردوس را با خاک یکسان کرد ، همینطور روستاهای همجوار به کلی از بین رفتند ، قدرت این زمین لرزه 7.3 ریشتر و میزان تلفات آن نیز 12 هزار نفر بود .

 

2- 10 سال بهد و در روز 25 شهریور منطقه طبس در غرب استان تهران دچار زلزله ی 7.8 ریشتری شد ، تلفات این زلزله 15000 نفر تخمین زده شد و 19 ثانیه طول کشید .

 

3-درابتداری  آخرین روز از فصل بهار سال 1369 زلزله ای به قدرت 7.4 ریشتر منطقه ی رودبار و منجیل رابه کلی ویران کرد و تلفاتی جبران ناپذیر برای مردم و کشور به جای گذاشت ، میزان تلفات این زلزله 40 هزار نفر تخمین زده شد ، این زلزله در تاریخ ایران بی سابقه بود و بیشترین تلفات را به خود اختصاص داد .

 

4-در آغازین ساعات  روز 5 دی سال 1382 زلزله ای به قدرت 6.6 ریشتر بم را نابود ساخت ، تلفات این زلزله حدود 30 هزار نفر تخمین زده شد .

 

تا کنون قدرت زلزله هایی که در کشور رخ داده از 7.8 ریشتر تجاوز نکرده است  ، با توجه به اینکه اکنون از مناطق گسل خیز کشور اطلاع داریم برماست علاوه بر تقویت ساختار شهری و محل زندگی ، دانش خود را در این زمینه بالاتر ببریم ، در مدارس و محل های آموزشی ، مراتبی را فراهم کرده تا ساعات آموزشی مشخصی به افزایش سطح دانش مردم در این زمینه اختصاص یابد .

 

آخرین زلزله ای ک در کشور رخ داد در روز 21 ابان 1396 بود که کانون آن در شهر ازگل(از توابع شهرستان کرمانشاه ) تشخیص داده شد ، این زلزله حدود 550 نفر تلفات داشت .

 

 

 

 

اکنون مسئولین کشور باید به این نکته توجه داشته باشند که زمانی برای درنگ وجود ندارد ، باید خود را برای رویارویی با حوادث آماده کنیم ، و این مرحله ی آماده سازی نیاز به هزینه و وقت دارد که با توجه به اصل موضوع امکان پذیر می گردد .

 

جالــــــبه :

جالب است بدانید بزرگترین زلزله ی جهان سال 2012 در شیلی رخ داد و به مدت 3 دقیقه طول کشید ، این زلزله روزهای زمین را کوتاه کرد و چرخش زمین را کمی تغییر داد .

 

 

 

 

آخرین اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

-

1398/04/24

" برای خرید یک ملک اولین قدم مراجعه به یک بنگاه مشاور املاک است. در این سالها تعداد مشاورین املاک سر به فلک کشیده. اما آیا تمام آنها معتبر هستند ؟ "

-

1398/04/18

" حتما تا به حال پیش آمده که مبلغی را به عنوان پس انداز یا سرمایه ذخیره کنید. با توجه به نوسانات ارزش ریال در این مدت اخیر چه راه حل‌هایی می‌تواند برای حفظ سرمایه شما مناسب تر باشد ؟ "

-

1397/06/08

" در بازار افسار گسیخته ی کنونی امروز خرید کنیم یا فردا ؟ "

-

1397/02/16

" همه اطلاعاتی که در مورد شهرک ویلایی تیسفون نیاز دارید . "

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق املاک حکمت و هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد.
طراحی و بهینه سازی توسط شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی وب پارسه * Copyright © 2017