باغ ویلا 950 متری فول فرنیش در کردزار
قیمت: 4 میلیارد
کردزار
691
1500 متر باغ ویلای لوکس واقع در کردزار
قیمت: 9 میلیارد
کردزار
688
تاریخ خبر 1396/06/18

ضروریات مقابله با آتش سوزی

ضروریات مقابله با  آتش سوزی

در رختخواب به هیچ عنوان سیگار نکشید:

جدا از تمام آسیب های جسمی که سیگار به شما میزند سیگار کشیدن در رختخواب می تواند باعث آتش سوزی شود. تنها یک غفلت کافی است تا آتش سیگار بر روی پارچه افتاده و یک آتش سوزی بزرگ را ایجاد کند

.

نسبت به تعویض سیم های ساییده شده اقدام فرمائید :

به این توجه داشته باشید که نباید سیم های برق را از زیر فرش ها عبور دهید. این کار می تواند باعث ساییده شدن سیم ها شود. این امر باعث می شود تا در زمان استفاده از این سیم ها جرقه هایی ایجاد شده و آتش بگیرند. باید بدانید که خاموش کردن آتش این سیم ها تخصص می خواهد و بسیار سخت است، پس بهتر است تا از این نوع آتش جلوگیری کنید

.

مواظب بچه ها باشید:

بچه ها می توانند یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد آتش سوزی باشند. سعی کنید تا بچه های کوچک را از وسایل آتش زا دور نگه دارید تا مشکلی ایجاد نشود. برای بچه ها بازی با کبریت تنها یک بازی ساده است اما باید توجه داشته باشید که این بازی به ظاهر ساده می تواند حوادث ناگواری را ایجاد کند

.

گرم کننده ها را حداقل ۱ متر با پرده ها فاصله دهید:

یکی از راه هایی که ممکن است خانه شما شعله ور شود این است که شعله های آتش به پرده یا پارچه ای برسند. برای مثال ممکن است شما شمعی را در نزدیکی یک پرده روشن کرده باشید، در این هنگام تنها یک اشاره کوچک کافی است تا یک آتش بزرگ پدیدار شود. فاصله ایمنی در این شرایط حداقل یک متر است

.

نسبت به خرید کپسول آتشنشانی اقدام کنید :

کپسول اتش نشانی از جمله مهمترین وسایلی است که باید همیشه در اختیار داشته باشید تا در هنگام لزوم از آن استفاده کنید. آشپزخانه می تواند محل خوبی برای نصب آن باشد زیرا که اکثر اتش سوزی ها در این نقطه از خانه اتفاق می افتد.

 


نصب حسگرهاي دود
در محل زندگي خود حسگرهاي دود نصب كنيد، هر ماه حداقل يكبار درست بودن آنها را چك كنيد و حداقل سالي يكبار باتري آنها را عوض نماييد. اين حسگرها قادر به تشخيص ميزان دود غير معمول و بخارات اشتعال زا در هوا هستند.

 

شماره هاي ضروري را حفظ كنيد :
فقط فراموش نكنيد كه هنگام آتش سوزي ابتدا خانه را ترك كرده و سپس از يك مكان امن در خارج از خانه با آتش نشاني تماس بگيريد.

 

پس از اطفاء حريق


مجروحان را در يك مكان مناسب قرار بدهيد. اگر جراحت آنها سنگين باشد مي بايست تحت مداواي پزشك قرار بگيرند. در اين صورت بايد با اورژانس هم تماس گرفته و درخواست كمك كنيد. حتماً خارج از مكان خسارت ديده باقي بمانيد مگر اينكه آتش نشان ها بگويند مي توانيد وارد خانه بشويد.

مطمئن شويد كه در هر شرايطي راهي براي خروج وجود دارد

برخي از افراد سيستم هاي امنيتي پيچيده اي را براي خانه هاي خود در نظر مي گيرند. پيش از پرداخت هزينه براي سيستم هاي امنيتي الكترونيكي ابتدا مطمئن شويد كه برنامه اي براي خروج اضطراري در آن وجود دارد.

فضاي اختصاصي براي بخاري و هيتر

بخاري و ساير گرم كن ها نياز به فضاي اختصاصي دارند. بهتر است آنها را حداقل 50 سانتي متر دور از موادي كه به راحتي آتش مي گيرند، قرار دهيد. هيچ گاه وقتي قصد خارج شدن از منزل را داريد، بخاري و وسايل گرم كننده را روشن نگذاريد.


زمان مناسبی برای آشپزی انتخاب کنید

مواد قابل احتراق و اشتعال را دور از شعله گاز نگه داريد. در زمان آشپزي لباسي بپوشيد كه آستين هاي آن تنگ باشد. اگر روغن درون ماهيتابه آتش گرفت، با رعايت نكات ايمني درب ماهيتابه را روي آن بگذاريد تا آتش خفه شود، و شعله را خاموش كنيد.

از خطر فندک و کبریت غافل نشوید

كبريت و فندك در دستان كودكان فاجعه به بار مي آورند. آنها را جايي بگذاريد كه كودكان به آن دسترسي نداشته باشند. به بچه ها آموزش دهيد كه كبريت و فندك جزء ابزار و اسباب كار هستند و فقط بزرگترها مجاز به استفاده از آن مي باشند.

نكات ايمني برقي را رعايت كنيد

اگر وسيله اي برقي هنگام كار كردن دود كرد و يا بوي سوختگي از آن بيرون آمد، كار كردن را قطع كنيد، وسيله را از پريز برق در بياوريد و به تعميرگاه ببريد. سيم هاي فرسوده را تعويض كنيد، و از سيم هاي رابط طويل استفاده نكنيد. حتي الامكان سيم هاي رابط را از زير فرش رد نكنيد. هيچ گاه در جعبه تقسيم و فيوزها كارهاي مهندسي انجام ندهيد!

خنك كردن محل سوختگي

اگر كسي دچار سوختگي شده بود محل سوختگي را براي 10 الي 15 دقيقه در معرض آب يخ قرار دهيد. اگر محل سوختگي تاول زد حتماً به پزشك مراجعه كنيد.

مراقب لامپ هاي هالوژن باشيد

اگر در منزلتان از لامپ هاي هالوژن استفاده مي كنيد، مطمئن شويد كه با پرده ها و پارچه هاي قابل اشتعال به اندازه كافي فاصله دارند. هيچ گاه زمان خروج از خانه آنها را روشن نگذاريد.

ساير نكات ضروري:

** خروج اضطراري از خانه را تمرين كنيد و راههاي خروجي را پيش از وقوع حادثه امتحان كنيد. در زمان آتش سوزي دود همه جا را فرا گرفته و به راحتي نمي توانيد اطراف خود را ببينيد.

**
پيش از باز كردن درها ابتدا آنها را با نوك انگشتان لمس كنيد تا اگر درب بيش از اندازه گرم شده بود دچار سوختگي نشويد.

**
اگر لباس هايتان آتش گرفت آنها را در بياوريد و يا روي زمين بخوابيد و غلط بزنيد.

**
در زمان خواب درب اتاق خواب را ببنديد. اين كار مانع ورود دود و گرماي كشنده به داخل اتاق شده و شما زمان بيشتري براي گريز از آتش پيدا مي كنيد.

**‌
به هر طريقي كه مي توانيد كليه ساكنان را با خبر كنيد: داد زدن، كوبيدن به ديوارها، سوت زدن و...

**‌
در آتش سوزي زمان اهميت بسيار زيادي دارد. وقت خود را با لباس پوشيدن هدر ندهيد، و به دنبال اشياء قيمتي خود نباشيد.

**‌
هنگام خروج هيچ گاه از آسانسور استفاده نكنيد. شعله هاي آتش به سمت بالا زبانه مي كشند و محور عمودي آسانسور بهترين مكان براي گسترش آتش است. اگر برق آسانسور قطع شود، شما در داخل آن حبس مي شويد.

**
اگر محيط پر از دود شده بود خم شويد و روي دست ها و زانوهاي خود حركت كنيد.

**‌
هيچ گاه از چراغ هاي خوراك پزي براي گرم كردن فضاي داخلي خانه استفاده نكنيد.

-1اصل دوري مواد قابل اشتعال از وسايل آتش زا را در تمام تأسيسات و مکان هاي مسکوني و حتي معابر عمومي رعايت کنيد.

-2در ساختمان ها درهاي خروج اضطراري پيش بيني کنيد و وسايل اطفاي حريق را کنترل کنيد.

-3حداقل دو راه براي خروج اضطراري از ساختمان تعيين کنيد.

-4مکاني را در خارج از خانه تعيين کنيد تا، بعد از گريز، يکديگر را در آنجا بيابيد.

-5برنامه خروج اضطراري و گريز از آتش را حداقل دو بار در سال تمرين کنيد.

-6حتماً، هنگام خروج از محل، شير اصلي ورودي گاز به ساختمان را ببنديد.

-7براي باخبر شدن از آتش سوزي احتمالي، از آشکارگرها (دود، حرارت يا شعله) استفاده کنيد و نسبت به نصب آن در منزل دقت لازم را به عمل آوريد.

-8کپسول آتش نشاني مناسبي در منزل داشته باشيد و در مورد نحوه استفاده از آن، آموزش ببينيد و به اعضاي خانواده نيز آموزش دهيد. در ساختمان هاي بزرگ از سيستم خاموش کننده اتوماتيک استفاده کنيد.

-9از انباشتن مواد آتش زا، به ويژه در نزديکي منابع حرارتي، خودداري کنيد.

-10از نگهداري مايعات و گازهاي قابل اشتعال در منزل خودداري کنيد. در صورت لزوم اين مواد را در ظروف خاص خارج از ساختمان قرار دهيد.

-11وسايل برقي و اتصالات آنها را به دقت کنترل کنيد تا از استاندارد بودن آنها مطمئن شويد.

-12به محض مشاهده سيم هاي لخت، آنها را ترميم کنيد.

-13در اين باره با هم بحث و تمرين کنيد که چگونه در هنگام آتش سوزي منزل را ترک خواهيد کرد و در صورت لرزم چگونه از ديگران کمک مي گيريد و يا به آتش نشاني خبر مي دهيد.

-14در ساخت و انتخاب محل سکونت خود و خانواده تان ايمني ساختمان در برابر آتش سوزي، شامل نوع مصالح ساختماني، اسکلت ساختمان و اجزاي ساختماني بنا را مورد توجه قرار دهيد. چوب و عايق ها، مواد پلاستيکي، فايبرگلاس و نظير آنها قابل اشتعال هستند، فلزات، گچ و شيشه دير اشتعال هستند و شن، خاک، سنگ و آجرنسوز غير قابل اشتعال هستند.

-15خانه، خانواده و اموالتان را در برابر آتش سوزي بیمه نماييد .

 

 

 

منبع : سایت های اینترنتی

آخرین اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

-

1398/04/24

" برای خرید یک ملک اولین قدم مراجعه به یک بنگاه مشاور املاک است. در این سالها تعداد مشاورین املاک سر به فلک کشیده. اما آیا تمام آنها معتبر هستند ؟ "

-

1398/04/18

" حتما تا به حال پیش آمده که مبلغی را به عنوان پس انداز یا سرمایه ذخیره کنید. با توجه به نوسانات ارزش ریال در این مدت اخیر چه راه حل‌هایی می‌تواند برای حفظ سرمایه شما مناسب تر باشد ؟ "

-

1397/06/08

" در بازار افسار گسیخته ی کنونی امروز خرید کنیم یا فردا ؟ "

-

1397/02/16

" همه اطلاعاتی که در مورد شهرک ویلایی تیسفون نیاز دارید . "

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق املاک حکمت و هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد.
طراحی و بهینه سازی توسط شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی وب پارسه * Copyright © 2017