باغ ویلا 950 متری فول فرنیش در کردزار
قیمت: 4 میلیارد
کردزار
691
1500 متر باغ ویلای لوکس واقع در کردزار
قیمت: 9 میلیارد
کردزار
688
تاریخ خبر 1396/05/03

همه چیز درباره هرس درخت

همه چیز درباره هرس درخت

یکی از مولفه های داشتن باغی زیبا درختان آن می باشد ، درختان مثل تمامی موجودات زنده نیاز به رسیدگی و تیمار کردن  دارند ، روح باغ ویلا درختان می باشند ، پس  باید برای رشد و سرزندگی آنها تلاش کنید ، صبح های باغ بسیار روح نواز است ، زمانیکه از ویلا باغ را تماشا میکنید ، احساس سرزندگی میکنید ، پیشنهاد میکنیم قبل از صرف صبحانه قدمی کوتاه در باغتان بزنید ، از میوه های آن نوش جان کنید و زندگی را لمس کنید ، برای داشتن باغی دلنواز حتما باید نکاتی در زمینه هرس کردن درختان را بیاموزید در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با تعدادی از نکات لازم در این باره آشنا کنیم .

 

نکاتی درباره هرس درختان

 

بیشتر گیاهان باغبانی بویژه چند ساله چوبی ، اگر در شرایط محیطی مناسب بدون دخالت انسان رشد کنند ، پس از چند سال ، تبدیل به درختان یا درختچه هایی با شاخساره متراکم خواهند شد که چه از نظر میزان و کیفیت باروری و چه از نظر شکل ظاهری مطلوب نخواهند بود .

در اینگونه گیاهان شاخه ها ، مزاحم رشد یکدیگر بوده ، دچار پیچیدگی و خمیدگی می شوند .

سویی چون بدلیل پر برگی نور کافی به درون شاخساره گیاه نمی رسد به تدریج برگها و شاخه ها وسطی شاخساره خشک می شود و از بین می رود و تولید گل و میوه محدود به سطح بیرونی شاخساره گشته ، میزان محصول کم می گردد . برای جلوگیری از این امر و ایجاد شکب و حالت مناسب در گیاه ، باید ان را پیرایش ( هرس و به نحو دلخواه تربیت کرد  .

 

پیراستن ( هرس کردن )

به طور کلی پیراستن ( هرس کردن ) عبارتست از قطع کامل یا جزئی شاخه ، ریشه ، پوست ، برگ و یا گل و میوه به منظور تحت تاثیر قرار دادن و هدایت نحوه رشد و باروری گیاه . پیراستن یکی از عملیات مهم باغبانی است که از حدود سه هزار سال پیش شناخته شده و مورد استفاده قرار میگرفته است . دلایل و فواید ان را می توان به شرح زیر خلاصه نمود :

1-حذف شاخه های مزاحم ، خشک شده ، آفت زده و مریض و شکسته جهت حفظ و تامین سلامت گیاه

2- ایجاد شکل ویژه در شاخساره گیاه ، این امر بویژه در میوه کاری و نیز در شکل سازی گیاهان جهت نزئین باغ و باغچه از اهمیت خاصی برخوردار است .

3.ایجاد شرایط مناسب جهت ورود نور و هوا به درون شاخساره و خلوت کردن نقاط شلوغ و متراکم آن به منظور ایجاد مکان تولید محصول بیشتر و مرغوبتر

4.ایجاد تعادل بین شاخساره و ریشه ، بویژه هنگام نشاء کاری و جابجا کردن گیاه ، جهت تضمین موفقیت و ایجاد مکان رشد اولیه سریعتر برای گیاه

5. جوان ساختن درختان مسن از سریق حذف شاخه های پیر و وادار کردن درخت به تولید شاخه های جدید بالا بردن قدرت بازدهی آن .

6. پیش یا پس انداختن باروری گیاه و تنظیم گلدهی و ایجاد تعادل بین رشد رویشی و میزان محصول و بالا بردن کیفیت فرآورده تولید شده .

7. محدود کردن رشد و کوتاه ساختن گیاه برای تسهیل عملیاتی مانند سمپاشی و برداشت محصول و نیز به دلایل تزئینی

 

زمان هرس ( پیرایش ) :

بسته به نوع گیاه و هدف از پیرایش ( هرس ) ، این کار در دو موقع از سال انجام می شود : یکی پیرایشی که در زمان رکود و خواب زمستانه انجام می شود و هرس زمستانه یا هرس سیاه نامیده می شود و دیگری پیرایشی که در دوره فعالیت گیاه ، یعنی گیاه دارای برگ و احیانا گل و میوه است ، انجام میگیرد هرس سبز یا تابستانه نامیده می شود . در مورد هر دو نوع پیرایش باید به این دو نکته توجه نمود که اصولا پیرایش در هر زمان انجام شود ، باعث تاخیر در باروری نهالهای جوان و کم شدن محصول درختان برور می شود ، بنابراین باید در تمام انواع پیرایش جانب تعادل رعایت گردد و قطع اندامهای گیاه تنها به مقدار لازم و در نهایت احتیاط انجام پذیرد .

 

هرس سیاه یا زمستانه :

 

این نوع هرس از آنجا که زمانی انجام می گیرد که گیاه فاقد برگ و در حال رکود است بیشتر مرسوم است .

چون اولا : در این هنگام شاخه ها بدون پوشش و قابل مشاهده بوده و به راحتی می توان به آنها دسترسی پیدا کرد و آنهایی را که باید به طور کامل یا جزئی حذف شوند با دیدی باز برگزید .

ثانیا : گیاه در این زمان فعالیت زیستی چندانی ندارد میزان آسیب حاصل از هرس به حداقل کاهش می یابد از هرس های زمستانه میتوان هرس های شکل دهی نهالهای تازه کشت شده را نام برد . این هرس ها مهمترین گام در تشکیل شاخه های اصلی درخت یا بوته اینده به شمار میروند و در حقیقت مبنا و اساس شکل اینده گیاه را تشکیل می دهند .

علاوه بر این پیرایش ها ، حذف شاخه های آفت زده و مریض و شکسته نیز باید در زمستان پیش از فعال شدن گیاه انجام گیرد زیرا این نوع شاخه ها معمولا پناهگاه و منبع انتشار افات و امراض اند . پیرایش دیگری که باید حتما در زمستان انجام گیرد پیرایش ریشه است .

هرس سبز یا تابستانه :

این نوع هرس ها ، گرچه همگی به نام هرس تابستانه خوانده می شوند ولی در عمل بر حسب نوع ، میتوان آنها را از اوایل بهار تا اواخر تابستان انجام داد . مهمترین هرس ها تابستانه عبارتند از : حذف گلها و میوه های اضافی که کلا تنک کردن نامیده می شود ، ایجاد زخم بر روی پوست ساقه ، حذف نرکها و پا جوشها ،بریدن قسمتهای انتهایی شاخه های تند رشد و هرس بوته های زینتی و بالاخره هرس .

 

انواع پیرایش ( هرس ) :

بر حسب هرف هرس ، میتوان قسمت های مختلف گیاه اعم از شاخه ، ریشه ، برگ ، پوست و گل و میوه را بطور کامل یا جزئی حذف کرد . حذف هر یک از این اعضاء بر روی رشد و باروری گیاه در همان سال هرس و گاهی در طی چند سال بعد اثرات ویژه باقی می گذارد که با گزینش زمان و شدت پیرایش مناسب میتوان در شدت و ضعف این اثرات دخالت ورزید .

پیرایش ساقه :

در بین اعضاء مختلف یک گیاه ، تعداد و نحو رشد شاخه ها مهمترین عاملتعیین کننده در نحوه و اندازه پایداری آن در مقابل فشارهای ناشی از وزن میوه باد و برف و یخبندان زمستانه به شمار میرود ، بعلاوه قرار گرفتن شاخه ها و زاویه آنها با تنه و شاخه های اصلی تر به میزان زیادی بر روی قدرت باروری گیاه و تحمل آن در برابر شرایط نا مساعد جوی تاثیر میگذارد . به دلایل ، در هنگام هرس شاخه های یک گیاه باید دقت زیادی به کار برد و همواره شکل و اندازه نهایی آن را در نظر گرفت .

به طور کلی شاخه های یک گیاه پوبی را می توان به دو گروه بارور و نابارور تقسیم بندی کرد . شاخه های نابارور عبارتند از : پاجوشها ، نرک ها و شاخه های معمولی بی بار ( فاقد گل و میوه ) . شاخه های بارور عبارتند از : سیخک ها و شاخه های معمولی باردهنده ( دارای گل و میوه ) این هر دو گروه از رشد جوانه هشاخه های معمولی نابارور به وجود می آیند در برخی گیاهان ، مانند : انگور ، این شاخه ها قبل از رشد دارای سرآغازه های گل هستند و پس از رشد گل شان باز می شود . بعضی مانند هلو در تابستان به وجود می آیند که پس از زمستان گذرانی در بهار سال بعد تبدیل به گل و میوه می شوند . در پیرایش شاخه های نابارور اصل بر اینست که تمام پاجوشها و نرک ها را در طول فصل رشد ، همچنانکه به تدریج پدیدار می شوند از ته قطع کنند . البته در شرایط استثنائی ، می توان این شاخه ها را نگاه داشت و پاجوشها را به عنوان پایه پیوند و نرکها را (بوسیله چند سال سر زنی و وادار ساختن به انشعاب و تولید جوانه گل ) به عنوان شاخه بارور و یا شاخه حامل سیخک به کار گرفت . شاخه های معمولی نابارور را ، برحسب موقعیت آنها ، میتوان در دو دوره استراحت گیاه به دو صورت سر زنی یا حذف کامل هرس کرد .

در اینجا باید در نظر داشت که معمولا در بهار سال بعد از هرس ، گیاه ک مقداری از شاخه ها و در نتیجه تعدادی از جوانه های خود را از دست داده ، نیروی ذخیره خود را صرف رشد جوانه های باقیمانده میکند و بدین ترتیب جوانه هایی که در شرایط معمولی ممکن بود رشد نکرده و به حالت راکد ( خفته ) یا جوانه نهفته در آینده بدیل به شاخه می شوند و موجب تولید شاخساره زیاد و متراکم شدن شاخساره درخت می گردند . در چنین حالتی ، باید تعدادی از این شاخه های جدید را در زمستان سال بعد ، به طور کامل حذف کرد و شمار باقیمانده را نیز سرزنی و کوتاه کرد تا از رشد سریع و بدون انشعاب ، در نتیجه از ترکه ای شدن آنها جلوگیری کرده در ضمن ، برای رشد سال بعد تعداد کافی جوانه  روی گیاه باقی بماند .

 

How to effectively start Pruning Fruit Trees on Long Island

 

1. Pruning Apple Trees
While We may not be Johnny Appleseed, we are  the best Tree Service in Long Island New York, that will care and trim you apple tree nicely and professionally

2. Pruning Grape Vines
Grape vines will grow in all directions. Say no to wandering grape vines. They will go in the direction we tell them to go with our expert pruning

3. Pruning Peach Trees
Yes. We're  peachy about peach tree's and we prune them perfectly

5. Pruning Plum Trees
Plums are just an amazing fruit. Being the best long island tree service we are able to do expert fruit tree trimming so you can have the perfect looking tree.

 

 

 

 

 

 

از همراهی شما عزیزان کمال تشکر را داریم

آخرین اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

-

1398/04/24

" برای خرید یک ملک اولین قدم مراجعه به یک بنگاه مشاور املاک است. در این سالها تعداد مشاورین املاک سر به فلک کشیده. اما آیا تمام آنها معتبر هستند ؟ "

-

1398/04/18

" حتما تا به حال پیش آمده که مبلغی را به عنوان پس انداز یا سرمایه ذخیره کنید. با توجه به نوسانات ارزش ریال در این مدت اخیر چه راه حل‌هایی می‌تواند برای حفظ سرمایه شما مناسب تر باشد ؟ "

-

1397/06/08

" در بازار افسار گسیخته ی کنونی امروز خرید کنیم یا فردا ؟ "

-

1397/02/16

" همه اطلاعاتی که در مورد شهرک ویلایی تیسفون نیاز دارید . "

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق املاک حکمت و هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد.
طراحی و بهینه سازی توسط شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی وب پارسه * Copyright © 2017